Wednesday, 26 February 2020

Interview: Tehran Festival pt. 1 (Farsi)

Written by 

 

مصاحبه: " فستیوال صدا، تهران، موسیقی"

   بخش اول  

 

فستيوال موسيقي معاصر، صدا . تهران . موسيقی درتاريخ 25 - 29 مرداد ماه  1395 در برج ميلاد تهران در محل خانه ي شهرياران جوان، دهكده ي جواني برگزار شد. اين رويداد توسط گروه موسيقي يارآوا اجرا، برنامه ريزي و محقق شد؛ دبيران این فستیوال،ارسلان عابديان، مهدي جلالي و مهدي بهبودي، و مشاوران هنري آن شاهرخ خواجه نوري و نادر مشايخي بودند. تنديس این جشنواره ساخته ی جمشید مرادیان در روز اختتامیه در تاریخ 30 مرداد، به استاد فوزيه مجد برای يك عمر فعاليت در حوزه ي موسيقي و موسيقي نو اهدا گشت. اين جايزه هر سال به يكي از پيشكسوتان عرصه ي هنر موسیقي معاصر اهدا خواهد شد. گفتگویی داریم با دکتر ارسلان عابدیان دانش آموخته ی آهنگسازی با گرایش موسیقی الکترونیک از دانشگاه موسیقی، تئاتر و رسانه درهانوفر،آلمان.

 

 

- هدف اصلی برگزاری فستیوال صدا تهران موسیقی چه بود؟

هدف اصلي از برگزاري اين فستيوال ايجاد فضايی برای تبادل صدا، انديشه ،ايده و همچنین ارائه ي موسيقي نو به مخاطب ايراني بودايجاد جزيره اي كوچك كه بتوان در تهران، ابرشهر خاكستري و دود گرفته لحظاتي را با اصوات ناب سپري كرد

- نقش شما در برگزاری فستیوال صدا، تهران، موسیقی چه بود؟

نقش من در اين فستيوال در درجه ي اول طرح مباحث محتوايي و برنامه ريزي هنري بود و به موازات آن پشتيباني فني از اجراهايي كه با صداهاي الكترونيك همراه بودند و به طور ويژه برپايي دو كنسرت موسيقي الكتروآكوستيك به شکل کودرافونیک از آهنگسازان كشورهاي مختلف از جمله آلمان، فرانسه، ايالات متحده ي امريكا و ايران.

 

 

- منظورتان از "صدا" در عنوان فستیوال چیست؟

منظور از" صدادر عنوان فستيوال  تفكيك صوت و موسيقي نیست  بلكه يادآوري اين نكته است كه موسيقي معاصر بيش از هر گونه اي از موسيقي، در ارتباط مستقيم با ماهيت خودِ صدا قرار دارد. و اشاره به اين موضوع می کند كه از طرفي روش  و نحوه شنيدار صدا توسط مخاطب، موسيقي را در ذهن او  شكل ميدهد و تعريف ميكند. از طرف ديگر  تلاش آهنگساز و روش او در تركيب و سازماندهي اصوات و شكل دهي ايده ي خود، نقش اساسي را در تلقي مخاطب از صدا ایفا می کند. فكر ميكنم اين رويداد در سالهاي بعد ميتواند صحنه اي مناسب و مغتنم براي ارائه آثار آهنگسازان و نوازندگان  و همچنین فضايي براي تبادل تجربه  ی پيشكسوتان اين عرصه به نسل هاي جوان ترباشد.

- مفهوم "معاصر" چیست؟

به قول آروین صداقت کیش (پژوهشگر و آهنگساز) تعريف معاصر بسيار دشوار و مبهم است. درحال حاضر در حوزه ي موسيقي  و آهنگسازی، معاصر بودن بيش از  آنکه به  تاريخ  و سبک شناسی اثر موسیقایی مرتبط باشد، در ارتباط با بيان هنرمندانه، تفكر خلاق و پیش رو است . اضافه كردن چيزي به قبل از خود و يا بيان حرفي ناگفته دشوار است ولي ميتوان دست كم تلاش نمود.

-  در اجرای این فستیوال با چه موانعی روبرو بوده اید؟

موانع و دشواری های متعددی در برگزاری اولين دوره ی این فستیوال وجود داشت، از امكانات سخت افزاري تا خدمات نرم افزاری! در ايران، برخلاف كشورهاي اروپايي نميتوان براي طولاني مدت براي برگزاري يك فستيوال برنامه ريزي كرد. چون ممکن است با تغییر مديریت سازمانها و اعمال سليقه ي شخصي،پروژه به سادگي تعطيل شود.اين بي برنامه گي ناراحت كننده است، و هميشه بايد به عنوان برگزار كننده، همه چیز را پیش بینی کنیم و جايگزين هاي مناسب داشته باشيم يا در نهايت به قول نادر مشايخي بتوان به خوبي به سرهم بندي (بريكولاژ) رجوع كرد. ولی من و همکارم مهدی جلالی در این سالها آموخته ایم که به جای غر زدن، می توان در شرایط سخت تر نیز با کار گروهی و تقسیم وظایف به نتیجه ی مطلوب رسید.

 

 

- فستیوال صدا تهران موسیقی چه دستاوردی برای جوانان فعال در این رشته داشت؟

مخاطب جوان بسيارعلاقه مند و كنجكاو است. موسيقي دان هاي جوان ساكن ايران عموما علاقه مند به فراگيري جريانات مهم موسيقايي در حوزه ي آهنگسازي و اجرا هستند ولي متاسفانه  به دلیل عدم دسترسي به منابع درست و به روز و همچنین دور بودن از رويدادهاي مهم موسيقي معاصر اروپا، در حال حاضر، در دوره اي خاص از تاريخ موسيقي، عموما در موسيقي سریل منجمد ميشوند. امروزه كم نيستند آهنگسازاني كه در اروپا و امريكا به تحصيل موسيقي پرداخته اند و تداوم حضورشان در ايران ميتواند در انتقال تجربياتشان به نسل جوان تر بسيار موثر باشد. اين امر ميتواند يكي از اهداف بلند مدت امثال همين فستيوال باشد.

 - ایده ی جایزه ی " رضا کروریان" از که بود و به چه منظوری اهدا می شود؟

این تابستان علاوه بر برگزاري فستيوال و مراسم اختتاميه، اهداي جوايز آثار برگزيده ي اولين مسابقه ي آهنگسازي موسيقي الكتروآكوستيك، "جايزه ي رضا كروريان" نيز انجام  شدايده ي اين مسابقه را  من مطرح  کردم، و بوسیله گروه موسيقي يارآوا و نشر موسيقي معاصر محقق گشت. این جایزه گراميداشتي است براي رضا كروريان (آهنگساز 1350-1393)  و حمايت از آهنگسازان ایرانی كه در اين زمينه فعاليت دارند. موسيقي اي كه ضرورت آن در جامعه امروز ايران به شدت احساس ميشود و حضورش انكارناپذير است.

- در حال حاضر چه پروژه ای در دست دارید؟

به عنوان آهنگساز در حال حاضر مشغول نوشتن آثاری از جمله قطعه ای براي كنترباس و الكترونيك، و قطعه ای برای سنتور، سازهاي كوبه اي، گروه كر و الکترونیک هستم. علاوه بر آن، تاسيس استوديويي در تهران به منظور ضبط موسیقی الكتروآكوستيك چند كاناله برای آهنگسازان جوان را پیگیری میکنم.

چند روز قبل فستیوالِ "دستگاه" در هانوفر آلمان به پایان رسید. فستیوالی ده روزه براي شناساندن موسيقي و هنر نوی ايران. این رویداد در شهر هانوفر و شهرهاي كوچك اطراف آن با برنامه ريزي و مديريت پروفسور يواخيم هاينتس، رئيس انجمن موسيقي نوي هانوفر و با حمايت مادي و معنوي بنيادهاي فرهنگي و هنری برگزار شد. رویدادی که فکر میکنم واقعا در چند دهه ی اخیر به لحاظ ارزش هنری و سطح آثار ارائه شده منحصر به فرد بود ولی متاسفانه هیچ بازتابی در رسانه های فارسی زبان نداشت و بار دیگر این مسئله را روشن کرد که هرچه رویدادهای هنری بی حاشیه تر،تخصصی تر و ناب تر باشند جذابیت کمتری برای رسانه ها به خصوص در خارج از کشور خواهند داشت. ولی امیدوارم به زودی به کمک دوستان، گزارش هایی تحلیلی از این جشنواره در نشریات موسیقی داخل ایران منتشر شود، نشریاتی که فستیوال صدا، تهران، موسیقی را نیز صمیمانه پوشش دادند و منعکس ساختند.

 

 

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.